Upravit stránku

Informace pro klienty o výskytu koronaviru

Pokud jste v posledních dvou týdnech navštívili Čínu, přestupovali na čínských letištích nebo jste byli v kontaktu osobami z oblasti Číny, a pociťujete příznaky choroby (horečka, suchý kašel), můžete telefonicky kontaktovat naši recepci či call servis, případně Vašeho osobního lékaře pro děti či dospělé.


OPATŘENÍ PROTI RIZIKU NÁKAZY KORONAVIREM
Nový virus původem z čínského města Wu-chan, který svět zná pod názvem koronavirus, vyvolává v Česku obavy. Riziko, že se lidé žijící v ČR tímto virem nakazí, je přitom minimální. Pro zdraví obyvatel může být nyní větším nebezpečím počínající epidemie chřipky.

Nákaza koronavirem se obvykle projevuje horečkou, suchým kašlem, dušností a problémy s dýcháním. Závažné infekce mohou způsobit zánět plic, selhání ledvin i smrt. Světové i české úřady nastavily zvláštní opatření proti šíření koronaviru, v ČR se do 31. ledna dosud nevyskytl ani jediný potvrzený případ. Přesto je užitečné dodržovat preventivní opatření, která mají význam jak v případě koronaviru, tak u chřipky či akutních respiračních onemocnění.

Základním preventivním opatřením je vyhýbat se blízkému kontaktu s lidmi, kteří projevují příznaky onemocnění provázeného kašlem či kýcháním. Důležitá je zvýšená hygiena spojená s častým mytím rukou teplou vodou a mýdlem, lze využít i desinfekční gely na bázi min. 70% alkoholu. Koronavirus se stejně jako jiná virová onemocnění šíří prostřednictvím kapének slin nebo kontaktem s předměty infikovaného člověka. Inkubační doba koronaviru je 2–14 dnů.

Lidem, kteří v posledních 14 dnech přicestovali z Číny či přestupovali na čínských letištích, Ministerstvo zdravotnictví ČR doporučuje dodržovat preventivní opatření. Po dobu 14 dnů od příletu by měli minimalizovat kontakt s jinými lidmi. Pokud se u nich objeví symptomy jako horečka, dušnost nebo kašel, měli by telefonicky kontaktovat místně příslušnou kliniku infekčního lékařství a postupovat podle instrukcí personálu kliniky. Další doporučení najdete na webu Státního zdravotního ústavu ČR: http://szu.cz/tema/prevence/2019ncov

Klienti Programu Health Plus se v případě nejasností nebo dotazů mohou obrátit na naši recepci na tel. + 420 227 071 111 nebo na e-mailu recepce@programhplus.cz, případně mohou kontaktovat svého osobního lékaře pro dospělé či pro děti.