Lidský pohybový aparát mohou trápit různé druhy bolestí. Pokud pomineme úrazy, jaké podle vašich zkušeností osobního lékaře patří k těm nejčastějším?
Pokud pomineme úrazy, tak se v naší ordinaci nejčastěji setkáváme s akutními zánětlivými bolestmi kloubů a s chronickými bolestmi postihujícími zejména páteř a velké klouby. Často se objevují i onemocnění pohybového systému postihující šlachy, úpony, burzy a šlachové pochvy, které nejsou bezprostředně způsobené úrazem a projevují se hlavně bolestí.
Můžeme se zastavit u jednotlivých typů frekventovaných problémů a přiblížit příčiny, jaké je většinou způsobují?
Příčiny bolestí pohybového aparátu můžeme obecně rozdělit do dvou základních skupin. V té první jsou zánětlivá onemocnění, kam patří třeba infekční artritidy, revmatická a autoimunní onemocnění. Do druhé skupiny patří nezánětlivá onemocnění – vrozené vady, poúrazové stavy, velká skupina degenerativních onemocnění (artrózy a spondylartrózy), metabolická onemocnění (osteoporóza, dna), funkční poruchy z přetížení nebo nerovnoměrného zatížení, nervová onemocnění a také onkologické stavy. Při diagnostice bolestí pohybového aparátu bychom neměli zapomínat na fakt, že po 40. roce věku dochází ke stárnutí (degeneraci) šlach, úponů a vazů a dochází častěji k přetížení i u lidí, kteří zatěžují pohybovou soustavu stále stejnou intenzitou.
Lze doporučit nějaké obecné způsoby prevence, které jsou účinné proti vzniku a rozvoji nejběžnějších bolestí pohybového aparátu? Na co je třeba si dávat pozor?
Základními způsoby prevence častých funkčních bolestivých poruch jsou zásady zdravého životního stylu. To znamená vyhýbat se extrémnímu zatížení páteře a kloubů a monotónní práci/sportu, která přetěžuje určitou svalovou skupinu či kloub. Důležitý je také dostatečný odpočinek po práci nebo sportu a vhodná forma regenerace. Nejen u metabolických příčin je důležitá změna stravování a redukce hmotnosti. Psychologické faktory, zejména stres, úzkost nebo deprese také mohou přispět ke vzniku a intenzitě bolesti.
Jak je možné poznat, jaké bolesti pohybové soustavy jsou běžné a lze je krátkodobě tlumit analgetiky, než se organismus s daným problémem sám vyrovná, a v jakých případech by lidé měli svůj stav určitě konzultovat s lékařem? Pokud známe vyvolávající příčinu bolestivých obtíží, je možné zkusit odpočinek, vyhnout se vyvolávající příčině, zvolit masáž nebo fyzioterapii a po krátkou dobu potlačit bolest léky. Důležité je konzultovat lékaře vždy, když je bolest neobvyklé intenzity, bez jasné vyvolávající příčiny, když je provázena teplotou či dalšími tělesnými příznaky (váhový úbytek, dušnost, bolesti břicha apod.) a také když bolest trvá déle než několik týdnů.
Jaké možnosti diagnostiky mají osobní lékaři v Programu Health Plus, když si klient stěžuje na konkrétní bolesti pohybového aparátu? Jaký je obvyklý postup a jak případně probíhá první fáze diagnostického vyšetření?
Pokud klient přichází do ordinace osobního lékaře s bolestivým stavem pohybového aparátu, probíhá v první fázi vyšetření, které by mělo určit, zda se jedná o stav akutní, nebo chronický. Podrobným rozhovorem s klientem a klinickým vyšetřením se vždy snažíme najít vyvolávající příčinu bolesti. K upřesnění diagnostiky provádíme laboratorní vyšetření k určení zánětlivé aktivity a ke zjištění dalších možných příčin, jako jsou metabolická, autoimunní či revmatická onemocnění. Ze zobrazovacích metod máme možnost provést rentgenové vyšetření nebo objednat klienta na počítačovou tomografii (CT) či magnetickou rezonanci (MR).
Bolesti pohybové soustavy mohou souviset s různými medicínskými oblastmi. K jakým specialistům mohou osobní lékaři klienta odeslat na další vyšetření? A v jakých případech k tomu obvykle dochází?
Neúrazové a zejména chronické bolesti pohybového aparátu mohou mít více vyvolávajících příčin. Jejich diagnostika i následná péče proto často vyžaduje spolupráci odborníků různých specializací. Na diagnostice a terapii se tak může podílet osobní lékař, ortoped, neurolog, internista, revmatolog, rehabilitační lékař, fyzioterapeut, endokrinolog, výživový poradce nebo psycholog. Velkou výhodou pro klienty Programu Health Plus je skutečnost, že všechny odborníky máme takříkajíc pod jednou střechou. Dokumentace s výsledky všech vyšetření je sdílená a také není problém komplikované případy kdykoliv vzájemně konzultovat. Osobní lékař má dále důležitou roli při monitorování možných nežádoucích účinků léčby, zachycení vzestupu aktivity onemocnění nebo rozvoji mimokloubních komplikací. Podstatná je také spolupráce s ostatními specialisty při zajištění a koordinaci multidisciplinární péče včetně rehabilitace a lázeňské léčby.