S jakými typy problémů dokážete jako masér našim klientům pomoci?
Nejčastěji mne navštěvují lidé trpící bolestmi zad a jiných částí pohybové soustavy a jedinci po operaci či po úrazu, kteří absolvovali fyzioterapii, ale jejich stav a pohyblivost ještě není zcela optimální a potřebují podpořit rehabilitaci a nastartovat regeneraci. Masáže pomáhají protáhnout a okysličit svaly a zlepšit krevní oběh, navíc mají další pozitivní účinky, proto jsou vynikajícím doplňkem komplexní léčby pohybového aparátu, ale i skvělým prostředkem pro prevenci problémů souvisejících se svalovou soustavou. Značnou část mých klientů tvoří lidé pracující v kanceláři, kteří v souvislosti se svým zaměstnáním mívají problémy s pohybovým aparátem, ale jejich obtíže nejsou ještě natolik rozvinuté, aby museli navštívit rehabilitačního lékaře, fyzioterapeuta či neurologa. Přicházejí za mnou i profesionální a amatérští sportovci, jimž pomáhám řešit bolestivé potíže vznikající při jejich sportovních aktivitách. Masáže mají v drtivé většině případů velmi úspěšné výsledky, prospívají třeba při různých typech bolestí zad, zablokovaných nebo vychýlených žebrech a obratlích, přetížených svalech či zkrácených šlachách s bolestivými stavy i při dalších specifických problémech.
Jaké jsou nejčastější příčiny, které lidem způsobují zmíněné bolesti pohybového aparátu?
Základem většiny problémů je, že lidé dneska mají velmi málo aktivního pohybu, nebo spíše přirozeného pohybu. Například při kancelářské práci, ale i v jiných profesích, se lidé většinu dne věnují velmi jednostranné činnosti, která ve volném čase není vhodně kompenzována. Když člověk každý den sedí 8 až 10 hodin u počítače, tak si jeho tělo vyhodnotí, že je to pro něj nejoptimálnější poloha a začne vše přizpůsobovat nejčastější aktivitě. Svaly, které člověk při dlouhém sezení nevyužívá, jako je třeba dlouhý trapéz, je pro tělo energeticky náročné udržovat, protože je vlastně nepotřebuje. A tyto svaly se začnou zkracovat do polohy, aby daný člověk vydržel dlouhé hodiny sedět. No a pak stačí sáhnout pro šanon či pro něco na poličku a lidé si mohou ten nepoužívaný trapéz snadno natáhnout…
Dají se jmenovat i jiné skupiny lidí s typickými problémy, jimž mohou masáže pomoci?
Určitě. Často se stačí jen zeptat, co daný člověk dělá za práci, a už se dá velmi přesně zjistit, co má za problémy. Například houslisté, číšníci, grafici, malíři či zedníci, ti všichni mají stejné problémy – bolesti rukou, ramene, tenisový loket… Je to způsobeno jednostrannou zátěží na jednu končetinu. Do stejné skupiny patří kadeřnice, kosmetičky či řidiči z povolání, ale také lidé, kteří hodně hrají golf nebo tenis. Potíže mohou mít také další profesionální a amatérští sportovci, kteří jednostranně nebo nevhodně přetěžují svůj pohybový aparát, třeba cyklisté či lidé, kteří hodně běhají, ti mívají často problémy s bederní páteří. Největším problémem je skutečně jednostranná či nadměrná zátěž, která není vhodně kompenzována. Když lidé své tělo v nějakém ohledu přetěžují, tak z toho vznikají různé obtíže…
Jak se k vám klienti mohou objednat na masáž?
Musí dostat doporučení od fyzioterapeuta či rehabilitačního lékaře, nebo se mohou objednat sami? Většinou mi klienty doporučují lékaři z polikliniky Programu Health Plus, ať už osobní lékaři, neurologové, rehabilitační lékařka či fyzioterapeutky. Ale lidé se mohou objednat i sami bez jakéhokoli doporučení. Klienti v našich programech Diamant a Safír mohou masáže využívat zdarma, klienti v programu Granát za poplatek. Nabízíme služby také klientům tzv. „z ulice“, kteří nejsou členy žádného našeho programu, ale mohou přijít na masáže jako samoplátci. V tomto ohledu ovšem platí, že klienti polikliniky mají v rámci objednávání termínů vždycky přednost.
Jaké druhy masáží klientům nabízíte?
V první řadě klasickou rekondiční masáž, jež vychází z principů tradiční mistrovské švédské metodiky Pira Henrika Linga. Jedná se o systém masážních hmatů a pohybů, mezi které patří hlazení, hnětení, tepání, sekání a tisknutí měkkých tkání těla s cílem navodit stav celkového uvolnění. Tato masáž slouží ke zlepšení a celkovému posílení těla, podpoře návratu žilní krve a mízy z periferie zpět do oběhového centra, díky čemuž dochází k posílení krevního oběhu, uvolnění svalstva, prokrvení a regeneraci pokožky. Velmi příznivě působí na svaly přetížené z jednostranné činnosti a stimuluje odtok lymfy, čímž pomáhá tělu zbavovat se škodlivých látek. Podporuje celkovou regeneraci organismu, zmírňuje bolesti hlavy, a navíc pozitivně ovlivňuje tělesný i duševní stav. Tlak masáže je přizpůsoben požadavkům klienta. Provádím rovněž masáž lávovými kameny, masáž čínskými baňkami, Zen Touch Shiatsu, lymfatickou masáž a masáže pro těhotné ženy.
Můžete nám ty tři masáže s exotickým původem více přiblížit?
Původem havajská masáž lávovými kameny spočívá v použití speciálních manuálních technik, které ve spojení s působením horkých lávových kamenů mají vysoký terapeutický a relaxační účinek. Kameny jsou ohřáté na terapeutickou teplotu 45 až 55 °C a základní účinek masáže spočívá v prohřátí celého těla. Ale kromě tepelné energie se využívá i působení energetické vibrace kamenů položených ve speciálních sestavách na ošetřovanou část těla, čímž dochází k ovlivnění jednotlivých bolestivých a spoušťových bodů. Masáž působí do hloubky a využívá se k uvolnění zablokovaných míst, svalových ztuhnutí a spasmů, tj. křečí. Zlepšuje prokrvení na úrovni velkých cév i kapilár, stimuluje krevní oběh i lymfatický systém, urychluje látkovou výměnu i metabolismus, což pomáhá při hubnutí. Navíc podporuje detoxikaci organismu a funkci imunitního systému. Masáž lávovými kameny pomáhá léčit záněty kloubů, prospívá při hojení namožených nebo natažených svalů, má velmi dobrý efekt u onemocnění páteře, bolestí v oblasti zad a šíje i při jednostranné či nadměrné zátěži. Kromě toho pozitivně působí i na vegetativní nervový systém a má blahodárný vliv na psychiku, uvolňuje stres, zlepšuje schopnost koncentrace a pomáhá při poruchách spánku.