Proč jste si jako specializaci vybral právě revmatologii?
Tento obor mi při studiu vnitřního lékařství nejprve skutečně nepřišel moc atraktivní. Ve srovnání s tím, jak složité procesy probíhají třeba v srdci nebo jak geniálně fungují ledviny, mě příliš nevzrušovaly oteklé prsty babiček léčené doma Brufenem a v lázních bahnem. Aspoň taková obecná představa o revmatologii tehdy převládala. Byla to vedle prestižních oborů taková trošku opomíjená Popelka. Ale jedno japonské přísloví hovoří o malém nenápadném vchodu, kterým vstoupíte do obrovské jeskyně plné pokladů, a tím se pro mne postupně stal právě tento obor. S rozvojem nových, neuvěřitelně dokonalých přístrojů a metod se podařilo vstoupit do nitra buňky, zmapovat a rozklíčovat tajemství dosud netušená. A to souběžně umožnilo vyvinout nové moderní léky schopné s více než mikroskopickou přesností přerušit nežádoucí řetězové reakce v buňkách v nejvhodnějším a přesně určeném místě. Považuji za životní štěstí, že právě moje generace mohla prožívat tento vzrušující vývoj od nesmělých počátků k dnešním úžasným úspěchům. Revmatologie je dnes již bezesporu respektovaným interdisciplinárním oborem, který se zdaleka nezabývá pouze klouby, ale má velký přesah do ostatních odvětví medicíny.
S jakými revmatickými chorobami se v praxi setkáváte?
Revmatické choroby mají velmi odlišné příčiny, rozmanité projevy, a tedy i různou léčbu. Dělí se především na zánětlivé, degenerativní, metabolické a infekční, ale existují i další. Ze skupiny zánětlivých difusních onemocnění pojiva se velmi často setkávám s revmatoidní artritidou, závažným celkovým onemocněním zasahujícím kromě kloubů i další životně důležité orgány. Její dříve spíše symptomatická a nedostatečně účinná léčba prošla převratným vývojem a zaznamenala obrovský pokrok, zvláště s objevem biologických léků. Další zánětlivé choroby jsou například lupus erytematosus, sklerodermie, záněty cév a svalů, Sjögrenův syndrom suchých očí, trombózy způsobující antifosfolipidový syndrom a další, často se překrývající choroby s dosti podobnou léčbou. K zánětlivým onemocněním, s nimiž se běžně setkávám, patří také Bechtěrevova nemoc.
Jak se tato choroba projevuje?
Jedná se o postižení páteře a křížokyčelních kloubů, kostnatění plotének a vazů, kdy dochází k deformitám a ztuhnutí páteře až k výslednému srůstu obratlů. Pacient obvykle nedosáhne na zem a má velmi sníženou hybnost krční páteře. Nemoc zasahuje i šlachy, periferní klouby, kůži, plíce, cévy, nebezpečné je postižení očí. Bechtěrevovou nemoci trpí častěji muži, hlavně nositelé genu HLA B27. Diagnosticky je značně nápadné typické shrbené držení hlavy i těla a výrazné snížení rozsahu pohybů. To je zvlášť závažné u dýchacích pohybů hrudníku. Hlavní důraz je proto kladen na dechová cvičení, důslednou rehabilitaci a léčebný tělocvik. Medikamentózně byla tato nemoc dříve jen obtížně ovlivnitelná, moderní léky však přinášejí změnu a velkou naději i těmto nemocným.
A co degenerativní revmatická onemocnění?
Z degenerativních chorob je nejčastější osteoartróza, lokalizovaná nebo generalizovaná. Jde o postupný úbytek kloubní chrupavky a snižování její elasticity. Může to být způsobeno nadměrnou zátěží zdravého kloubu, nebo normální zátěží kloubu již nějak postiženého. Současně dochází k reakci přilehlé kosti tvorbou výrůstků, tzv. osteofytů. Onemocnění se často projevuje bolestivým zhruběním kloubů prstů, případně námahovou bolestí kolen a kyčlí. Výskyt stoupá s věkem a značnou roli hraje i dědičnost. Osteoartróza je bolestivá zvláště před rozhýbáním kloubu a při zvýšené zátěži, oproti celkovým revmatickým onemocněním má ovšem příznivější prognózu a nezasahuje ostatní orgány. Velký význam má prevence, tedy šetření kloubů, redukce nadměrné tělesné hmotnosti, dostatečný příjem vitamínů a užívání chondroprotektiv, třeba kapslí Geladrink. Farmakologické možnosti zastavení RTG progrese jsou však zatím limitovány, nemoc často vyústí až v nutnost náhrady kloubu.
Samostatnou kapitolou jsou metabolické choroby, z nichž nejčastější je osteoporóza. Jaké jsou dnes možnosti její prevence a léčby?
V případě osteoporózy se někdy dokonce hovoří o epidemii. Zjednodušeně řečeno jde o postupný úbytek kostní hmoty. Ohrožuje více ženy, zvláště po menopauze, značný vliv má i dědičnost, onemocnění diabetem nebo léčba kortikosteroidy. Její hlavní nebezpečí spočívá v absenci subjektivních obtíží, někdy se jí přezdívá „tichý zloděj“, v pozdějších stadiích nemoci totiž může zvláště u útlých jedinců vyústit v život ohrožující fraktury. Rozvoji osteoporózy je možné předcházet včasným podáváním vitamínu D a vápníku, konzumací ryb, přiměřenou fyzickou aktivitou a pobytem na slunci, jen je potřeba na ni včas myslet. Snažit se také o prevenci pádů. Důležitou diagnostickou úlohu má rentgenové, a hlavně denzitometrické vyšetření. V závažnějších případech máme naštěstí k dispozici řadu velmi účinných léků.
Dalším velmi častým onemocněním metabolického původu je dnavá artritis, lidově zvaná dna. Je možné jejímu vzniku předcházet?
Při dnavé artritidě se v důsledku poruchy metabolismu tzv. purinů v krvi zvyšuje množství kyseliny močové, což vede k jejímu ukládání v kloubech, kde může vykrystalizovat a vyvolat zánětlivou reakci. Charakteristické jsou mimořádně bolestivé periodické záchvaty artritidy, obvykle spontánně odeznívající, které postihují přednostně palce nohou. Krystaly sodné soli kyseliny močové se mohou viditelně usazovat jako tzv. dnavé tofy nejen v okolí kloubů, ale třeba i v ušních boltcích, mohou vést i k postižení ledvin. Vyšší množství purinů bývá obvykle důsledkem jejich zvýšeného příjmu potravou, nejčastěji při obezitě z nadměrné konzumace hlavně masa a alkoholu. Nejlepší prevencí je tedy zdravý a vyvážený jídelníček s omezením masných produktů a alkoholických nápojů. Nutnost držet přísnou bezpurinovou dietu se v poslední době zdůrazňuje již méně, ovšem doporučení racionální životosprávy a udržování přiměřené váhy trvá. Existují však i štíhlí a zdravě žijící pacienti, kteří ke svým obtížím přišli jaksi „nevinně“. V případě dnavé artritidy totiž může jít i o enzymatickou poruchu při odbourávání či vylučování purinů, nebo jejich zvýšenou novotvorbu při některých závažných chorobách. Může také jít o komplikaci podávání některých léků, například diuretik. Poměrně zajímavé je, že četnost zánětů ne vždy zcela koresponduje s hladinou kyseliny močové v krvi.
Zmiňoval jste také infekční revmatická onemocnění.Jak k nim dochází?
Kloubní záněty mohou být způsobeny také infekcí přímo v kloubu, nebo být reakcí na infekci jinde v těle, například při močových a střevních zánětech, při lupénce či lymeské borelióze. Při mimokloubním revmatismu zánět postihuje šlachy, burzy nebo ploténky. Mimořádně časté jsou bolestivé syndromy ramen, zad a křížových kloubů, záněty loktů nebo karpálních tunelů. Úlevu přináší klid, fixace, rázová vlna, speciální cviky, případně obstřik kortikoidem. Poměrně častá je i revmatická polymyalgie, která je obvykle dobře zvládnutelná kortikoidy, ale je nutno vyloučit souběžný zánět spánkových tepen či postižení očí. Při nevysvětlitelné únavě, teplotách, dušnosti a otoku například kotníku je dobré myslet na poměrně vzácnou sarkoidózu, kterou nejlépe potvrdí typický nález na RTG. Lékem volby jsou kortikoidy a včas zachycená nemoc mívá dobrou prognózu.