Mnoho lidí tráví značnou část dne využíváním různých moderních technologií – počítačů, notebooků, tabletů či chytrých telefonů. Jejich nadužívání však může vyvolávat zdravotní potíže. Jaké typy problémů se projevují nejčastěji a které z nich patří k nejzávažnějším?
Objevují se například bolesti nebo pálení očí. Důvodem jsou suché a podrážděné oči, neboť při sledování displeje mnohem méně mrkáme. Časté jsou bolesti hlavy, krku, zad, přetížení šlach zápěstí a prstů rukou, potíže se spánkem vedoucí k chronické únavě, poklesu celkové výkonnosti a soustředění, případně i rozvoj deprese. Některé typické zdravotní obtíže byly dokonce pojmenovány specifickou terminologií, třeba myšitida, mobilový loket, tabletové rameno či esemeskový krk. Průvodním jevem nadměrného využívání moderních technologií může být také nepravidelná strava, často i nevhodné složení potravy, protože nedostatek spánku a únava vede k tíhnutí k nezdravé stravě. Dalším důsledkem bývá nedostatek aktivního pohybu, jenž vede k nárůstu hmotnosti, vysokému krevnímu tlaku, hyperlipidemii a potenciálně i k rozvoji metabolického syndromu, jehož vznik podporuje i nedostatek spánku.
Můžete poradit, jak lze zdravotním obtížím spojeným s užíváním moderních technologií předcházet? V první řadě – lze nějak chránit zrak, či alespoň negativní vliv elektronických zařízení na oči úspěšně omezit?
Je užitečné dbát na vhodné osvětlení místnosti prostřednictvím denního a umělého světla, nekoukat na displej potmě, nastavit dostatečné podsvícení displeje, omezovat čas strávený sledováním displeje a při práci si dělat pravidelné přestávky. Přínosné je naučit se vědomě mrkat nebo používat tzv. umělé slzy, které lze zakoupit v podobě kapek v každé lékárně..
Jakých varovných symptomů by si lidé v souvislosti se zrakem měli určitě všímat a v jakých případech byste rozhodně doporučila návštěvu specialisty – očního lékaře?
Lidé by určitě měli zpozornět, pokud je trápí svědění a štípání očí, potřeba mrkání a mnutí očí, začervenání a bolest očí, tlak za očima či rozmazané vidění. Oční vyšetření k vyloučení vážnějšího stavu je vhodné zejména v případě, pokud jsou popsané příznaky jednostranné, přetrvávající i po „odpočinku“ očí od sledování displeje či vedou k poruše vidění.
V rámci pohybové soustavy nadužívání moderních technologií způsobuje široké spektrum problémů. Zmínila jste třeba myšitidu, mobilový loket, tabletové rameno či esemeskový krk. Existuje proti jejich vzniku účinná prevence? V rámci prevence je určitě přínosem využívání ergonomických pomůcek, například vhodné židle a správného nastavení pracovního stolu, podložky pod myš a ke klávesnici pro ochranu šlach zápěstí, užitečná je třeba tzv. vertikální myš a podobně, dále již zmiňované nastavení podsvícení displeje, správní držení těla a poloha těla při používání přístroje (postel, gauč vs. židle, stůl, klávesnice). S optimálními ergonomickými pomůckami a správným nastavením může poradit například lékař pracovnělékařských služeb nebo další odborníci na ergonomii pracovního prostředí.
Jaké možnosti diagnostiky mají osobní lékaři v Programu Health Plus, když si klient stěžuje na konkrétní bolesti pohybového aparátu? Jaký je obvyklý postup a jak případně probíhá první fáze diagnostického vyšetření?
Pokud klient přichází do ordinace osobního lékaře s bolestivým stavem pohybového aparátu, probíhá v první fázi vyšetření, které by mělo určit, zda se jedná o stav akutní, nebo chronický. Podrobným rozhovorem s klientem a klinickým vyšetřením se vždy snažíme najít vyvolávající příčinu bolesti. K upřesnění diagnostiky provádíme laboratorní vyšetření k určení zánětlivé aktivity a ke zjištění dalších možných příčin, jako jsou metabolická, autoimunní či revmatická onemocnění. Ze zobrazovacích metod máme možnost provést rentgenové vyšetření nebo objednat klienta na počítačovou tomografii (CT) či magnetickou rezonanci (MR).
Můžeme se krátce zastavit u myšitidy? Jaké má příznaky a dokáže ji medicína vyléčit?
Myšitida je označení pro mravenčení, brnění až bolesti v zápěstí nebo prstů rukou a oslabení jemné motoriky způsobené útlakem nervů v zápěstí. Jedná se vlastně o syndrom karpálního tunelu. Bolesti se typicky projevují v klidu a v noci. Předejít či léčit myšitidu se dá již v samých začátcích zejména správnými pomůckami a sezením u počítače. Přínosem je gelová podložka před klávesnici a pod myš podložka s gelovým polštářkem, které udržují vyrovnanou polohu ruky v zápěstí bez útlaku nervů. Dalším řešením je fyzioterapie, léčba ultrazvukem, v krajním případě chirurgické řešení.