Upravit stránku

Otázky a odpovědi k očkování 3. dávkou vakcíny proti covid-19

Vzhledem k tomu, že pandemie covid-19 nekončí a kolem vakcinace se objevují stále nové, někdy i matoucí zprávy, přinášíme klientům podrobný přehled všech aktuálních informací, které se týkají aplikace 3. dávky vakcíny.

 

INFORMACE K OČKOVÁNÍ 3. DÁVKOU VAKCÍNY PROTI COVID-19

 

1. Proč se nechat vakcinovat 3. dávkou očkovací látky proti covid-19?

Cílem 3. dávky vakcíny je zvýšit účinnost očkování. Výsledky zahraničních studií totiž ukazují, že přibližně po 6 měsících od dokončené vakcinace dochází k poklesu účinnosti očkování a roste pravděpodobnost nákazy očkovaných osob. Ochrana rychleji klesá u starších jedinců, chronicky nemocných a lidí se sníženou imunitou, podobně tomu je i u jiných typů očkování. Posilovací 3. dávka očkovací látky má zajistit i ochranu proti novým variantám koronaviru, jako je třeba delta. 

 

2. Kdy se mohu nechat očkovat 3. dávkou vakcíny?

Očkování 3. dávky proti nemoci covid-19 probíhá dle metodiky Ministerstva zdravotnictví ČR. Posilovací dávka je aktuálně určena hlavně pro lidi starší 60 let, chronicky nemocné a osoby se sníženou imunitou, kterým při nákaze hrozí těžší průběh choroby. Od 18. října je aplikace posilovací dávky doporučena po 6 měsících od ukončeného očkování. U pacientů se sníženou imunitou, mezi které patří lidé s onkologickou či imunosupresivní léčbou, po transplantaci orgánů či kmenových buněk a další specifické skupiny osob, lze po konzultaci s ošetřujícím lékařem 3. dávku aplikovat nejdříve 4 týdny po ukončeném očkování. Posilovací vakcínu mohou využít i lidé mladší 60 let, jejichž očkování bylo ukončeno před 6 a více měsíci. Klienti, kteří chtějí být očkováni 3. dávkou, mohou již v předstihu nahlásit zájem telefonicky nebo e-mailem našemu zákaznickému centru nebo prostřednictvím online chatu. Pracovníci naší polikliniky je kontaktují ve chvíli, kdy se přiblíží uplynutí šestiměsíční lhůty po předchozím očkování proti covid-19 a zajistí jim vhodný termín pro vakcinaci.  

 

3. Je nutné se před třetí vakcinací registrovat? 

Jako klienti Programu Health Plus se nemusíte registrovat do centrálního systému, očkování 3. dávkou můžete absolvovat přímo v prostorách kliniky. Pokud chcete zajistit očkování jinde, například v některém z očkovacích center, je nutné si rezervovat termín ve zvoleném zařízení přes centrální registrační systém. Potřebné informace o registraci i rezervaci termínu najdete na https://koronavirus.mzcr.cz/ockovani-proti-covid-19/. Případně je možné využít některé z očkovacích míst bez registrace.

 

4. Jak si zajistit termín očkování 3. dávkou?

Pro domluvení termínu očkování, který bude vyhovovat Vašim potřebám, stačí telefonicky či e-mailem kontaktovat zákaznické centrum polikliniky nebo pracovníky online chatovací služby. Rezervaci termínu v očkovacích centrech nebo v jiných zdravotnických zařízeních lze provést přes portál https://koronavirus.mzcr.cz/ockovani-proti-covid-19/. Na očkovacích místech bez registrace není rezervace termínu potřeba, ale při případném zvýšeném zájmu o očkování je nezbytné počítat s čekáním. Vakcinaci je možné absolvovat pouze v případě, že je člověk ve stabilním zdravotním stavu. Pokud v době naplánovaného očkování trpí jakýmkoliv akutním onemocněním, je nutné termín vakcinace přesunout na jindy.    

 

5. Kde a jak vakcinace konkrétně proběhne?

Vakcinace probíhá v prostorách polikliniky. Před samotnou vakcinací dostanete k přečtení informovaný souhlas. Doplňující dotazy můžete probrat s lékařem, který má v daný den na starosti očkování. Po vakcinaci je nezbytné 20–30 minut setrvat v prostorách polikliniky, kde bude Váš zdravotní stav pod kontrolou pro případné nežádoucí účinky. V jiných případech se očkování uskuteční ve Vámi vybraném očkovacím místě. Průběh vakcinace je stejný jako při aplikaci předchozích dávek vakcíny.  

 

6. Mohu si vybrat očkovací látku, jakou chci?

K posílení vakcinace jsou využívány výhradně mRNA vakcíny, tedy očkovací látky Comirnaty (Pfizer/BionTech) a Spikevax (Moderna), jež jsou zatím jako jediné povoleny k přeočkování, a to pro jejich vysokou účinnost a proto, že již byly upraveny k ochraně proti novým variantám koronaviru. Lidé, kteří byli původně očkováni jinými vakcínami, např. Vaxzevrií (AstraZeneca) nebo dalšími očkovacími látkami, budou rovněž přeočkováni jednou z mRNA vakcín, protože provedené zahraniční studie potvrdily, že kombinace očkovacích látek je bezpečná a účinná. Očkovací látky mRNA neobsahují živý virus ani infekční částice, a proto u očkovaného člověka nemohou vyvolat onemocnění. V rozporu s poplašnými zprávami šířenými na internetu nemohou ani poškozovat nebo měnit genetické informace (DNA) očkovaných jedinců ani způsobit neplodnost. Poliklinika Program Health Plus má k dispozici obě dvě mRNA vakcíny (Comirnaty a Spikewax). Názory či doporučení na to, zda pokračovat ve 3. dávce stejným typem mRNA vakcíny od stejného výrobce či naopak vakcínu změnit, nejsou jednoznačné a možné jsou obě varianty. Česká vakcinologická společnost doporučuje preferovat stejnou mRNA vakcínu, jaká byla použita pro základní schéma očkování.  

 

7. Je možné se současně s vakcinací 3. dávky proti covidu očkovat také proti chřipce?

Podle ministerstva zdravotnictví a Státního ústavu pro kontrolu léčiv je možné v jeden den do odlišných míst současně aplikovat vakcínu proti covidu-19 a proti chřipce. U chřipky lze v ČR využít „klasickou“ tetravalentní inaktivovanou vakcínu a od letoška je pro děti od 2–17 let nově k dispozici i tetravalentní živá atenuovaná vakcína ve formě nosního spreje. Ideální doba pro vakcinaci proti chřipce je od října do prosince. Očkovat proti chřipce lze současně i s jinými vakcínami, třeba proti spalničkám, příušnicím, zarděnkám nebo planým neštovicím. Máte-li zájem o očkování proti chřipce, ať už samostatně nebo v kombinaci s jinou vakcínou, stačí jen telefonicky či e-mailem kontaktovat zákaznické centrum kliniky, případně informovat pracovníky naší online chatovací služby. Podrobné informace o kombinaci očkování Vám poskytnou Vaši osobní lékaři pro děti a dospělé. V případě některých klientů však může být vhodnější aplikovat vakcíny s odstupem 14 dnů.    

 

8. Hrozí po vakcinaci proti covidu-19 nežádoucí účinky?

Po vakcinaci proti covidu-19 se mohou projevit mírné nežádoucí účinky podobné projevům po jiných typech očkování. Mezi nejčastěji hlášené nežádoucí účinky patří citlivost, zduření či bolest v místě vpichu, únava a malátnost, bolest hlavy nebo svalů a kloubů, zvýšená tělesná teplota do 38 ˚C, jen výjimečně výše, zimnice, nevolnost a nutkání zvracet, případně zduření a bolest podpažních uzlin. Většina nahlášených nežádoucích účinků byla mírných až středně závažných a obvykle odezněla během několika hodin nebo dnů po vakcinaci. V ojedinělých případech může vakcinace vyvolat závažnou alergickou (tzv. anafylaktickou) reakci, ale tyto reakce jsou velmi vzácné. Ve srovnání s 1. dávkou jsou nežádoucí účinky hlášené po 2. a 3. dávce obvykle mírnější a také méně časté. V rámci prevence závažných nežádoucích účinků, hlavně anafylaktické reakce, je doporučeno, aby očkovaný člověk 20–30 minut po vakcinaci vyčkal ve zdravotnickém zařízení, aby mu lékaři v případě komplikací mohli ihned poskytnout lékařskou pomoc.  

 

9. Existuje nějaká prevence proti případným nežádoucím účinkům vakcinace?

Nejlepší prevencí proti potenciálním nežádoucím účinkům očkování je 24 až 48 hodin před vakcinací dodržovat klidový režim, omezit stres, vyhnout se konzumaci alkoholu, sportování a dalším fyzicky namáhavým aktivitám, a to také minimálně 24 hodin po očkování. Před i po vakcinaci je vhodné si dopřát optimálně 8 hodin kvalitního spánku. Imunitní systém lze před očkováním podpořit také vyváženou stravou s dostatkem vitamínů, minerálů, nenasycených mastných kyselin a dalších zdraví prospěšných látek, především vitamínů C a D, selenu, zinku a hořčíku. Pro rovnováhu střevní mikroflóry, která má významný podíl na obranyschopnosti organismu, je možné využít například probiotika.  

 

10. Jak postupovat, pokud se nežádoucí účinky projeví?

Pokud jde o mírné nežádoucí účinky, popsané v odpovědi č. 8, obvykle stačí klidový režim a symptomatická léčba pomocí antipyretik s paracetamolem ke snížení zvýšené tělesné teploty a analgetik ve formě tablet či mastí pro zmírnění bolesti. Pro případ nevolnosti jsou užitečné léky na trávicí obtíže, proti zvracení a pro léčbu průjmových onemocnění. Bolest nebo otok v místě vpichu lze omezit studenými obklady či chladivými gelovými obklady, přínosné mohou být běžné přípravky pro uvolnění namáhaných svalů. Pro urychlení rekonvalescence je třeba zajistit zvýšený příjem tekutin (voda, minerálky, čaje), který pomáhá vyloučit z těla nežádoucí látky, případně lze využít rehydratační roztoky, které pomáhají do organismu doplnit důležité minerální látky. Pokud zmíněné nežádoucí účinky přetrvávají déle než 72 hodin po očkování, dochází k jejich zhoršování, nebo se projeví jiné závažné symptomy, je potřeba co nejdříve kontaktovat osobního lékaře. 

 

11. Jaká je účinnost vakcinace po aplikaci posilovací 3. dávky?

Účinnost očkovacích látek, jež jsou schváleny pro používání v Evropské unii, se do jisté míry liší. Obvykle se uvádí, že v klasickém aplikačním schématu dvou dávek (u Janssen 1 dávka) je počáteční účinnost v zabránění vzniku infekce u Comirnaty od Pfizer/BionTech zhruba 95 %, u Spikevax od Moderny přibližně 94 %, u Vaxzevrie od AstraZeneca asi 81 % a jednodávková vakcína Janssen od Johnson & Johnson má efektivitu kolem 67 %. (Další vakcíny nejsou pro EU schváleny.) Zároveň platí, že u očkovaných, kteří se přesto nakazí, probíhá onemocnění obvykle mírněji. U všech zmíněných vakcín bylo však následně zjištěno, že jejich účinnost s postupem času klesá, konkrétní pokles se u jednotlivců liší podle imunitní odpovědi jejich organismu. Proto je doporučována aplikace 3. posilovací dávky (v případě očkování vakcínou Janssen jde o 2. očkovací dávku), která má navýšit účinnost vakcinace a zároveň prodloužit její trvání. Díky posílené vakcinaci dochází ke snížení pravděpodobnosti nákazy koronavirem, i k významnému snížení rizika vážného průběhu onemocnění touto vysoce infekční chorobou s nutností hospitalizace a nebezpečím úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19. Zásadní nárůst protilátek po podání posilovací dávky současně rozšiřuje ochranu také proti dosud známým novým variantám viru, třeba proti variantě delta. Účinnost a délka trvání posílené vakcinace se průběžně zkoumá v mnoha studiích. Některé z nich uvádějí, že po aplikaci posilovací dávky se hladina ochranných protilátek zvyšuje 5x až 11x ve srovnání s druhou dávkou. K posílení imunity má navíc docházet velmi rychle, obvykle během několika dnů.

 

12. Je možné, že se v budoucnu bude nutné očkovat ještě dalšími dávkami vakcíny?

Vzhledem k tomu, že koronavirus mutuje, podobně jako je tomu v případě chřipky, tak je možné, že v budoucnosti může dojít k šíření nových a dosud neznámých variant koronaviru a nutnosti úpravy používaných očkovacích látek. Zároveň zatím není zcela jasné, jak dlouho ochrana po vakcinaci vydrží, protože imunitní odpověď se u každého jedince může lišit. Proto není vyloučeno, že v dalších letech bude vhodné vakcinaci opět posílit dalšími posilovacími dávkami. Například očkování proti již zmíněné chřipce je nutné provádět každý rok a vakcíny se každoročně upravují podle aktuálně cirkulujících virových kmenů chřipky. Nejefektivnější schéma vakcinace proti covidu-19 se zatím stále zkoumá.

 

13. Kdy se mohou 3. dávkou vakcinovat děti a dospívající nad 12 let?

Možnost vakcinace dětí od 12 let se v ČR otevřela 1. července. Dle aktuálně stanovené lhůty pro posilovací dávku po 6 měsících od dokončeného očkování termín pro 3. dávku vakcinace nastane po 1. lednu 2022 podle toho, kdy vakcinace dítěte či dospívajícího reálně proběhla. Výjimkou jsou některé skupiny dětí a dospívajících, například chronicky nemocných nebo se sníženou imunitou, u nichž lze posilovací dávku vakcíny aplikovat již dříve, a to minimálně 4 týdny po ukončeném očkování, stejně jako je tomu u dospělých. Přesný termín a podmínky vakcinace je potřeba konzultovat s pediatrem, u nějž je dítě registrováno.   

 

14. Jaké vakcíny jsou vhodné pro 3. dávku u dětí?

Obě dostupné mRNA očkovací látky Comirnaty společností Pfizer-BioNTech a Spikevax společnosti Moderna jsou schváleny pro děti ve věku 12 a více let a pro dospělé.

 

15. Jak mají rodiče postupovat, pokud chtějí nechat dítě očkovat 3. dávkou vakcíny?

Pokud je dítě či dospívající klientem Programu Health Plus, stačí rodičům v předstihu nahlásit zájem o aplikaci 3. dávky vakcíny zákaznickému centru či využít naši online chatovací službu. Pracovníci naší polikliniky je kontaktují v okamžiku, kdy se přiblíží uplynutí šestiměsíční lhůty po předchozím očkování a zajistí jim vhodný termín pro vakcinaci.  

 

16. Jak po vakcinaci získám certifikát o očkování?

Certifikát o ukončeném očkování proti covid-19 lze stáhnout na portálu https://ocko.uzis.cz/ (Očkovací portál občana) a lze ho používat ve vytištěné papírové podobě nebo v elektronické formě po stažení do telefonu či tabletu, případně v mobilní aplikaci Tečka, která je zdarma ke dostupná v Google Play a App Store. Do očkovacího portálu je možné se přihlásit zadáním čísla občanského průkazu a rodného čísla (pouze do konce roku 2021), přes elektronickou identitu (například NIA, MojeID, BankID, OP s čipem apod.) či pomocí zadání telefonního čísla, e-mailu a data narození (nejvhodnější varianta pro cizí státní příslušníky a děti bez OP). Veškeré potřebné informace je možné najít na https://covid.gov.cz/situace/registrace-na-ockovani/certifikat-o-provedenem-ockovani-testovani-prodelani-nemoci. Uznávány jsou jen certifikáty vydané po 1. červnu 2021, které splňují všechny náležitosti stanovené ze strany EU. Starší potvrzení je nutné nahradit nově staženým certifikátem, v němž bude uvedeno i případné aplikování posilovací 3. dávky vakcíny. Na očkovacím portálu je možné stáhnout také další dva druhy certifikátů – potvrzení o výsledku negativního testu (zvlášť antigen a PCR) a potvrzení o prodělaném onemocnění (v souladu s aktuálními podmínkami platí jen 180 dnů po prodělané chorobě).     

 

17. Kdo mi zodpoví případné doplňující dotazy?

Pokud máte specifický zdravotní stav, například trpíte chronickým onemocněním nebo máte sníženou imunitu a chcete získat odpovědi na doplňující otázky, je Vám k dispozici Váš osobní lékař, případně osobní lékař pro děti a dospívající.

 

Připravujeme pro Vás také další zásadní otázky a odpovědi ohledně testování či očkování proti onemocnění covid-19, o lékařské péči v případě příznaků post-covidového syndromu a jiných důležitých zdravotních tématech i o možnostech využívání služeb Vaší polikliniky. 

 

 

Další užitečné informace o covid-19 můžete již nyní najít na našem webu na odkazech níže:

https://programhplus.cz/co-radi-nasi-lekari/dlouhodoba-prevence-covid-19

https://programhplus.cz/co-je-noveho/moznosti-testovani-na-covid-19

https://programhplus.cz/co-radi-nasi-lekari/ockovani-proti-covidu-19-pod-drobnohledem

https://programhplus.cz/postcovidovy-syndrom-pohledem-internisty